16 Ocak 2009 Cuma
Dansöz Bugün Pastasına Kavuştu :)


Defne'nin Robert College Yuva'dan sınıf arkadaşı Doruk'un annesi Ayşula Hanım, butik tasarım pastalar yaptığımı duyunca bana bir pasta siparişi vermişti. Ne'li olsun, nasıl olsun derken, "Dansöz" çıktı bir anda dudaklarımın arasından.... Neden dansöz diye sormayın, hiçbir fikrim yok. (Dansöz ete kemiğe bürünmek istedi herhalde...:) ...) Herneyse, Ayşula Hanım da bu öneriyi çok beğendi ve işte karşınızda Dansöz'lü Pastam...


İşe dün şekerhamurundan dansözü çalışarak başladım. Çok riske girmemek için ayakta bir figür yerine gördüğünüz formu tercih ettim. Ardından pastayı kaplamak için kullanacağım mor ve eflatun şekerhamurlarını renklendirdim. Hazır olarak mor renkli şeker hamuru maalesef bulunmuyor. İstediğim tonu elde etmek kolay olmadı. Pandispanyayı da hazırladıktan sonra streç filmle sarıp bugün kullanmak üzere fırına koydum.

Bugün ise pastanın içi için kullanacağım çikolatalı krema ve ganajı hazırladım önce.


Ardından pastayı yerleştireceğim straforu yuvarlak olarak kesip (yeni bir falçata almam lazım, körelmiş benimki biraz, zorlandım), üzerini kırmızı şekerhamuru ile kapladım. Straforun kenarlarını ise kurdela ile geçip hazırlığı tamamladım.


Sıra geldi pastayı straforun üzerine yerleştirmeye. 3 kat olarak hazırladığım pandispanya katmanlarını muz likörü ile tatlandırdığım şerbet ile ıslattım. Her kata önce iç kreması sürdüm, sonra muz dilimlerini dizdim; tekrar krema sürerek diğer kata geçtim. Pastanın katmanları tamamlandıktan sonra da üzerini Ganaj Krema ile kapladım her zamanki gibi. Biraz donması için pastayı buzdolabına kaldırdım.


Pasta dolapta dinlenirken, mor şekerhamurunu mermer tezgaha yapışmamasına dikkat ederek açtım. Pastayı dolaptan çıkartıp mor şekerhamuru ile kapladım. Daha sonra yıldız formu için, eflatun şekerhamurunu açtım ve yıldız formunda keserek pastanın üzerine yerleştirdim.


Pastanın etrafındaki şekerhamuru çatlaklarını kapatmak için eflatun şekerhamurundan minik yıldızlar kesip onları teker teker pastanın yan duvarlarına yapıştırdım.


Sıra geldi Dansöz'ü pastanın üzerine yerleştirmeye. Yine şekerhamurundan ufak ama kalın bir yıldız kesip bunu dansöze destek amaçlı kullandım.


Son olarak kırmızı şekerhamurundan kestiğim yıldızları ince tellerin ucuna geçirip pastanın son şeklini verdim.


Bütün bunlar olurken Defne bugün okula gitmediği için onu oyalamaya, dikkatini başka yerlere çekmeye, bunu başaramayınca ona da biraz şekerhamuru verip benim yanımda, esas pastaya dokunmadan o şekerhamurunu mıncırmasına ve kendi kalıpları ile şekiller çıkartmasına müsaade etmek zorunda kaldım...


Umarım sonuç başarılı olmuştur ve pastanın sahibesi de memnun olur.


Doğumgününüz kutlu olsun Ayşula Hanım!

Hiç yorum yok: